Altındağ Belediyesi Altınköy Mesleki Uygulama Gezisi

3. sınıf öğrencilerimizin mesleki uygulama dersinde Prof. Dr. Yusuf Ersoy YILDIRIM önderliğinde Altındağ Belediyesi tarafından 2014 yılında kurulan Altınköy‘e gezi düzenlendi. Geziye 3. sınıf öğrencilerimiz ve hocamız dışında Prof. Dr. M. Ali TOKGÖZ, Prof. Dr.  Ahmet ÖZTÜRK, Prof. Dr. Halit APAYDIN ve bölüm sekreterlerimiz Tülay EFE ve Fatma IŞIKAL’da katılım gösterdi. 2014 yılında kurulan Altınköy’de 1930’larda, 40’larda, 50’lilerde Anadolu’nun bir köyünde ne varsa, bu köyde de hepsi var.

Altınköy’ün kapısı, camisi, çamaşırhanesi, okulu, bakkalı,  köy evleri, yel ve su değirmeni, asma köprüsü, köy kahvesi köyün içindeki yerini aldı.  Ancak burası yaşayan bir açık hava müzesi. Bu yüzden de köyün özellikleri bununla sınırlı değil. Bu köyde koyunlar, kuzular, inekler, öküzler, atlar, eşekler, köpekler, kediler, kuşlar, geyikler, ceylanlar, arılar, horozlar, tavuklar da var. Bu köyde buğday tarlası, sebze, meyve tarlaları, meyve ağaçları, ahırlar, kümesler, at ve öküz arabası da var. Bu köyde süt, yoğurt, tereyağ, peynir, yumurta, un, ekmek, domates, salatalık, kara lahana, marul, roka, semizotu, ıspanak, brokoli, patlıcan, kabak, fasulye  de var. Bu köyde nalbant, kalaycı, dokumacı, demirci, değirmenci, köy bekçisi, köy muhtarı, kahveci, bakkal, seyis de var. Bu köyde 100 yıl öncesine ait eşyalar da var. Tırmık, anadut, dirgen, dibek, soku, tokaç,  havan, el değirmeni, hereni, kuşhane, iği, çotra, sarım tarağı, futun, kulaklı sandık, keşkek tokmağı, sıyırgı da var.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin projelendirdiği ve 2 yılda tamamlanan Altınköy 500 dönüm arazi üzerine kuruludur.

 

 

Ankara Üniversitesi Su Yönetimi Enstitüsü Mesleki Uygulama Gezisi

4 Nisan 2017 tarihinde düzenlenen 3. sınıf Mesleki Uygulama gezisinde Üniversitemiz Bünyesinde 1 Şubat 2010 tarihinde kurulan ve o dönemde bölümümüz Bölüm Başkanlığı görevini yürüten Sayın Hocamız Prof. Dr. Turhan AKÜZÜM’ün Kurucu Müdür ve Sayın Hocamız Prof. Dr. Süleyman KODAL’ın Müdür Yardımcısı olarak atanmasıyla faaliyete başlanan “Su Yönetimi Enstitüsü” ziyaret edildi. Enstitümüzün şu anki Müdürü Sayın Doç. Dr. Gökşen ÇAPAR’ın enstitünün kuruluş amacı, misyonundan bahsettikten sonra enstitümüzce yapılan ve halihazırda devam eden projeler hakkında bilgiler verildi. Daha sonra enstitümüz öğretim üyelerinden Sayın Prof. Dr. Yeşim AHİ hocamız su kaynaklarının tarımdaki yeri ve önemi hakkında sunum yaptı.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü Mesleki Uygulama Gezisi

28 Mart 2017 tarihinde bölümümüz 3. sınıf öğrencilerinin Mesleki Uygulama dersinde gerçekleştirilen Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü” gezide çeşit tescili ne olduğu, amaçlarının neler olduğu ve çeşit tescilinden kimlerin yararlanabileceği, tescil başvurularının nasıl yapılacağı hakkında bilgiler verdi. Tarla bitkileri, sebze, meyve ve asma türlerinin tescil başvuru esaslarının hakkında bilgi verilen gezide tescilin yapılabilmesi için esasın; başvuru yapılan çeşidin, kayıtlı çeşitlere eşdeğer ya da üstün olması olduğu belirtildi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Alet ve Makine Test Merkezi Müdürlüğü Mesleki Uygulama Gezisi

14 Mart 2017 tarihinde bölümümüz 3. sınıf öğrencilerinin katılımıyla düzenlenen “Tarım Alet ve Makine Test Merkezi Müdürlüğü gezisinde Müdürlük İdari Koordinatörü Dr. Mustafa KANTAŞ kurumun geçmişi, hizmet amaçları ve görevleri konusunda bilgi verdi. Türkiye’de satışı yapılacak bütün tarım alet ve makinelerinin bu işletmede belirli testlerden geçirilmesi gerektiği ve temel kriterleri bizlerle paylaşıldı. Testlerde başarısız olmaları halinde üretici firmanın piyasadan ürünlerini toplatmaları gerektiğini belirtildi. Ayrıca CE (Avrupa’ya Uygunluk) konusunda bilgi verildi.

İşletmede ziyaret edilen test birimleri:

  • Hidrolik kaldırma kuvveti deney standı
  • Traktörün çeki gücünü ölçme testi
  • Traktörün sıcak ortamda (85 derece) 96 saatte 1000 devirde, tuzlu su ve toz testi
  • Kuyruk milinde; radyal ve eksenel testi, kopma testi
  • Şaftta dayanıklılık testi
  • Kabin dayanıklılık testi
  • Traktörün yakıt tüketimi ve tork testi.

 

 

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi Mesleki Uygulama Gezisi

28 Şubat 2017 tarihinde bölümümüz 3. sınıf öğrencileri ile birlikte Üniversitemizin Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı’nın Ahlatlıbel’de bulunan Kreiken Rasathanesi‘ne yaptığımız gezide ilgili bölümün öğretim elemanları tarafından rasathanede yapılan gözlemler ve çalışmalar hakkında bilgi verildi. Daha sonra rasathanenin gözlem bölümüne geçilerek hem içeride hem dışarıda olmak üzere teleskoplarla güneşte gözlemler yapıldı. Astronomi ve Uzay Bilimleri Müzesi gezisinin ardından öğrencilerimiz merak ettikleri konular hakkında sorular sorarak bilgi sahibi oldular.

 

Toprak, Gübre Ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Mesleki Uygulama Gezisi

Bölümümüz 3. sınıf öğrencilerinin katılımıyla 21 Şubat 2017 tarihinde Toprak, Gübre Ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü gerçekleştirilmiştir. Gezide kurum Enstitü Müdürü Sayın Dr. Aynur ÖZBAHÇE kurum hakkında kısaca bilgi vermiş, kurumda öğrencilerimiz için staj ve mezunlarımız için çalışma imkanlarından bahsedilmiş ve kurumda faaliyet gösteren laboratuvarlar yetkili mühendisler tarafından öğrencilerimize tanıtılmıştır.

Haymana Araştırma ve Uygulama Çiftliği ve İkizce Göleti Teknik Gezisi

Bölümümüz 4. Sınıf öğrencileri ile 17 Kasım 2015 Salı günü “TOPRAKSU YAPILARININ TASARIMI” dersinin arazideki uygulamalarından göletleri incelemek amacıyla Fakültemiz Haymana Araştırma ve Uygulama Çiftliğindeki İkizce Egemenlik göletine gidilmiştir. Bölümümüz öğretim üyesi Prof.Dr. Fazlı ÖZTÜRK’ün başkanlığında Dr. Alper Serdar ANLI ile 37 öğrencimizin katıldığı gezide İkizce göleti, unsurları ve teknik özellikleri anlatılmıştır. Katılan öğrencilerimizle fotoğraflar çektirilmiştir.

20151117_095429
20151117_103231

20151117_095623

20151117_103727

image001

image002

Antalya “Growtech Eurasia” Tarım Fuarı Gezisi

Bölümümüz 2., 3. ve 4. Sınıf öğrencilerinin katılımı ile 5 Aralık 2015 Cumartesi günü GROWTECH EURASIA 2015 15. Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı’nı incelemek amacıyla Antalya’ya gidilmiştir. Bölümümüz öğretim üyesi Doç.Dr. Berna KENDİRLİ’nin başkanlığında Araş.Gör. Cenk AKŞİT ile 30 öğrencimizin katıldığı gezide öğrencilerimiz sera ve sera teknolojileri, sulama sistemleri ve ekipmanları, projelendirme ve danışmanlık hizmetleri, tarımsal makine ve teknolojileri konusunda hizmet veren ulusal ve uluslararası firma yetkililerinden bilgi almış ve bir çok teknik materyal toplamıştır.